Samorządy wybrane


W ubiegły piątek i sobotę (5. i 6. października) odbyły się w Czechach wybory samorządowe oraz senackie. Wybierano nowe rady gmin. Wybory do sejmików wojewódzkich odbędą się za dwa lata. Obywatele decydowali również o składzie jednej trzeciej senatu (co 2 lata wybiera się senatorów na 6 letnia kadencję). Do senatu głosowanie odbywa się według ordynacji większościowej (senat ma 81 foteli) i wygrywa ten kandydat, na którego w pierwszej turze zostanie oddanych ponad 50 proc. głosów – to udało się dwom kandydatom, pozostali będą walczyć o fotele w turze drugiej.

 

Gminy

Ogółem najwięcej głosów (z partii, gdyż zwycięzcą, jak zawsze są tzw. kandydaci niezależni) uzyskał rządzący ruch premiera Babiša ANO, pokonała prawicową partię ODS (Obywatelska Partia Demokratyczna), Piratów, Socjaldemokrację, Komunistów i TOP 09 wraz z ruchem STAN. Przedstawiciele wszystkich partii po ogłoszeniu wyników udawali wielkie zadowolenie, ale tak naprawdę to głosowanie zakończyło się kilkoma spektakularnymi klęskami.

Rządzący ruch ANO PRZEGRAŁ prestiżową walkę o zwycięstwo w stolicy Czech – Pradze. Dotychczasowa prezydentka miasta z tego ruchu będzie się musiała pożegnać z funkcją. W stolicy wygrała ODS, ale ona prawdopodobnie nie skonsumuje zwycięstwa, gdyż kolejne partie i koalicje, które weszły do Rady Miasta zawiązały koalicję, eliminując z gry o władzę ODS i ANO.

Sromotną klęskę odnotowali Socjaldemokraci oraz Komuniści – ich wyniki są wręcz tragiczne, np. w Pradze jedna i druga partia po raz pierwszy od 1992 r. nie będą mieli ani jednego radnego.

W ilości uzyskanych mandatów w radach gmin najlepiej skończyła Chadecja, pokonując ODS, niezależnych, socjalistów i ANO.

Do drugiej tury wyborów senackich awansowało najwięcej kandydatów z ruchu ANO remisując z ODS (po 10 kandydatów na 25 wolnych miejsc). Pewne jest, iż obecna koalicja rządząca tworzona ANO i Socjalistami (z poparciem Komunistów) utraci w senacie większość.

ANO pomimo formalnej wygranej odnotowało gorsze wyniki, niż poprzednio cztery lata temu. Natomiast ODS poprawiła swe wyniki omalże trzykrotnie i potwierdziła role najmocniejszego ugrupowania opozycyjnego na prawicy.

Socjaliści przeżywają kontynuacje kryzysu, to samo dotyczy partii komunistycznej.

 

Znaczenie tych wyborów nie jest aż tak duże w skali ogólnokrajowej – ponieważ nie chodziło o władzę w województwach, rezultaty głosowania nie mają bezpośredniego przełożenia na sytuację polityczną w republice. Mogą jednakże spowodować poważne tarcia wewnątrz niektórych partii – to dotyczy głównie lewicy.

 

W poszczególnych miastach zawiązują się koalicje niemożliwe na szczeblu centralnym, gdzie ruch ANO jako partner koalicyjny jest nie do zaakceptowania dla omalże wszystkich partii z wyjątkiem lewicowych. W miastach i gminach na sprawę rządzenia patrzy się bardziej pragmatycznie, co oznacza, że np. Piraci są gdzieniegdzie w stanie współrządzić z prawicową ODS i coraz bardziej na lewo skręcającym ANO. Ruch premiera wyssał glosy partii lewicowych i według analityków oznacza to, iż ruch coraz bardziej populistyczną polityką definitywnie opuścił swe dawniejsze bardziej liberalne obliczę na korzyść lewicowego pragmatyzmu.

 

senat wyniki https://volby.idnes.cz/senat-2018.aspx

samorządy wyniki https://volby.idnes.cz/komunalni-volby-2018.aspx

 

vp